O Javor apartmánu

Pojďte dál

Před vstupem do apartmánu bych si moc přál, abyste pochopili intenzitu téhle srdeční záležitosti. Interiér se dělal rok. Představte si obří klády stromů, které roky schnuly, než mohly být použity. Teprve pak se mohlo začít. V bytě jsou dřevěné podlahy, unikátní kusy ručně opracovaných dřevin s výraznou strukturou, které se běžně neprodávají. Apartmán byl vybudován jako oáza klidu, relaxu a v souznění s přírodou – staré dřevo, kámen, sklo. Vhodný je pro páry, menší rodinu a všechny, kdo takový prostor umí ocenit. Není vhodný pro bujaré párty a bohužel ani pro vaše domácí mazlíčky. Prosím respektujte místo, ve kterém se nacházíte. Místo je velmi výjimečné.

Chcete pochopit myšlenku Javor apartmánu?

Objevte kus přírody uvnitř:
Všechny dřeviny, které se zde objevují, jsou solitérní kusy, které stojí za to poznat osobně. Právě teď máte možnost…

Obývák:
Dub Burgundi byl svojí rustikální strukturou jasnou volbou pro třívrstvou olejovanou podlahu. Ale pozor, tento kartáčovaný materiál posloužil také k ruční výrobě dveří, zárubní, obložení stěn i kuchyňských dvířek. A jak? Materiál byl zbroušen na 4mm poté v největších detailech oboustranně lepen. Jen tak bylo možné dosáhnout zcela jednotného interiéru. Stromy vyrůstající z mechu v obýváku jsou topoly. Jedná se o 2 řezané kusy takto širokého kmene, postavené jako solitérní obraz nastojato a osazené LEDkou pro dokreslení atmosféry. Tvar je originál. Toho jsme docílili příčným řezem oddenkem topolu černého, který vytváří právě takové abstraktní tvary.

Jídelní stůl:
Málokterý interiér si může dovolit až takto rustikální styl stolu, tak jako interiér Javor apartmánu. Dub napadený tesaříkem obrovským, jehož larvy po dlouhá léta prožírají tyto prastaré kmeny a vytváření tím nenapodobitelné struktury. Ačkoliv se často používá např. čirá nebo černá pryskyřice k vyplnění děr, tady jsme masivní desku z kmene dubu ponechali tak, jak jí vytvarovala příroda, vč. děr od snaživých červů. Po sušení ve speciálních pecích však dále přežít nemají šanci. Vidíte čistý kus dřeva bez jakýchkoliv parazitů. Zachovány byly pouze jejich cesty. Stáří tohoto stromu je cca 200 let. Stůl jsme vůči prostoru volili menší. Velikost jednoho kusu může být až 5x1,5m.

Konferenční stolek:
Ano, i tohle je skutečný strom. Zcela vykotlaný kmen Jilmu evropského, který je v Čechách téměř „vyhynulý.“ Aby mohl další dlouhá léta sloužit jako moderní stůl, byl následně usušen, zbaven všech živých tvorů a poté ručně broušen a olejován pro výsledný efekt. Velmi náročnou činností je pak zachování kůry po obvodu. Prosíme nezkoušejte jí loupat, bohužel by to totiž šlo … jako v přírodě.

Zrcadlo v koupelně:
Světe div se, jedná se o ten samý kmen, jako pro konferenční stůl v obýváku. Tenhle nápad vznikl pohledem do ořezku, který vznikl po seříznutí na ideální výšku. I tady se povedlo kůru zachovat.

Kusy stromu pod umyvadlem:
Jde o dubové části kmene tentokrát zalité pryskyřicí a lakované směsí laku a oleje tak, aby vydrželi každodenní kontakt s vodou. Na části povrchu jsou zachovány stopy hrubého opracování - katrování. Šoupací dveře v ložnici - Pro zajímavost – tento výklenek měl být původně osazen velkou vestavnou skříní a dveře by se za ní zcela neviditelně zasunuly. Už na pile bylo ale jasné, že tohle bude jedna z dominant a potřebuje svůj prostor, aby vynikla. Tady design zcela převálcoval praktičnost. Tady jde o Lípové fošny vyzdobené tzv. nádorovými očky, které vytvářejí zarůstající výhonky rašící z kmene po dlouhá desetiletí.

Ložnice a dvojice na zdi:
Jsme to my dva? Je to nějaké místo, kudy teče řeka? Vypadá to část planety? Třeba pevnina po přistání na měsíci? Nebo jde o hroší kůži? Jsou to nějaké motivy? To vše jsme si říkali při zpracování. Co tipujete nebo vidíte Vy? … Není to víc, než dvojice kmenů různých dubů, která ale dává obří šanci pro fantazii a stačí je sen zadívat… A co je to za strom? Jasan, jehož kmen díky dlouholeté zahradnické údržbě vytvořil svůj netradiční tvar.

Designové trojúhelníkové obložení:
Každý jistě viděl, jak vypadá štípané topůrko do kamen. Položte ho na bok a nařezejte na plátky po 1cm. Pak už jen hodiny a hodiny skládejte k sobě. Ano, tak přesně vznikla ručně zpracovaná mozaika na stěnách. Pozor, je velmi náročná na čas i nervy a popravě dost celkem návyková. Nechcete odejít, dokud to není hotové… Tuhle mozaiku jsme si poskládali se Zorkou sami a o to větší radost nám tu dělá. Dubová krbová polínka

Postele:
Masivní ručně zpracované trámy, které byly získány rozebráním roubené, 150 let staré stodoly. Tady přišla jejich další etapa života a dubové postele tak mají i svůj příběh. Design by Míra Hejda Zpracování by Robert Gross, Wowood

TV Příběh:
Celou tuto proměnu staré půdy můžete sledovat v 8dílném seriálu na www.TVbydleni.cz pod názvem Stavba není sen 3 - Javor apartmán. Pořad najdete také v archivu televize Seznam.

Prémiové & relaxační bydlení v Železné Rudě

Ubytování na Šumavě.

Cílem bylo vytvořit jedinečné místo v luxusním horském stylu s prémiovými materiály, ručně zpracovaným dřevem ze starých stromů, které už neměli sílu růst ani stát. Pořád, ale mohou dělat radost a rozdávat energii při jejich obdivování. V tom je jejich síla nekonečná.

Partneři

Apartmán vznikal rok a je výsledkem roční práce v největších detailech. Proto přidám i firmy, které svoji práce skvěle nejen odvedly, ale přidaly i invenci v plánování. Rád bych jím tímto poděkoval za posun všech myšlenek k realitě. Oslovit je můžete napřímo…

Rezervovat Javor apartmán

right

Max. počet lidí:
4

Min. počet nocí:
3

Domácí zvířata:
Nejsou povolena

Check-in / Check-out
15:00 / 10:00

Parkování:
Ano, v kryté garáži

Sklep na lyže a kola:
Ano, privátní

Wellness:
Nutno objednat na recepci, není součástí pobytu

left